Gürgen

Gürgen Nedir?

Gürgen ağacı yumuşak iklim şartlarına muhtaç değildir. Kurak ve sert iklimlerde de yetişebilir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde çok sayıda gürgen ağacı bulunduğu için gürgen ağacı mobilyalar da Türkiye’de rahatça üretilir. Çünkü, bu ağaç Karadeniz dışında da ülkemizde bolca bulunur. Gürgenden üretilen ahşap son derece dayanıklı ve sağlam olduğu için elit mobilya markaları tarafından ham madde olarak kullanılır. Gürgen keresteleri gri tonunda; odunu ise beyaz, girintili, oluklu bir gövde yapısına sahiptir. Bazı gürgen ağaçlarının boyu yirmi metreye kadar ulaşabilir, ama genellikle gürgen ağaçlarının özellikleri arasında genellikle yedi sekiz metre olmaları vardır. Gürgen ağacı mobilyalar, odunu çok sert olan gürgenlerin kaliteli yapısı sayesinde çok dayaklı olurlar.

Gürgen Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Gürgen ağacı, dayanıklı ve sert kereste yapısı nedeniyle mobilya yapımının olmazsa olmazı bir ağaçtır. Çok kaliteli ve dayanıklı olmasından da anlaşılacağı gibi gürgen ağacı çok zor kırılır ve bu yüzden işlenmesi zordur. 

Gürgen Ağacının Özellikleri

Gürgen ağacının içinde sert yapısı vardır. Sert yapı esneme payını azalttığı için gürgeni işlemek diğer ağaçlara göre zordur. Ülkemizde çok bulunsa da diğer ağaçlara göre üretimi zahmetlidir. Hem sağlam hem de fazla işçilik isteyen bir ağaç türüdür. Gemi üretiminde bile güvenle kullanılan gürgen ağacı, özellikle klasik dekorasyon için vazgeçilmezdir. Klasik modellerde aranan dayanıklılık ve kalite gürgen ağacı ile yakalanabilir.

Detaylı Bilgi Alın

Gürgen ürünümüz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.